Adres:
os. Mazurskie 37, 11-700 Mrągowo
Telefon:
+48 601-174-683

Wizyty domowe

Realizuję terapie w Państwa domach

Skontaktuj się ze mną!

mgr Fizjoterapeuta NDT-Bobath
Michał Kościuczuk

 

Zaburzenia neurologiczne spowodowane są uszkodzeniem układu nerwowego w którego skład wchodzą mózg i rdzeń kręgowy, jeśli jedno z nich jest uszkodzone mówimy wówczas o nieprawidłowości neurologicznej, której konsekwencją są w różnym stopniu ograniczenia, które niestety mają duży wpływ na codzienne życie człowieka. Nieprawidłowości te mogą pozostać na stałe lub trwale się pogarszać, a niektóre prowadzą do śmierci. Prowadzona rehabilitacja może jednak zatrzymać lub zmniejszyć, a nawet zminimalizować je do poziomu takiego, który w ogóle nie będzie utrudniał pacjentowi normalnego funkcjonowania na co dzień.

Krótki opis Układu Nerwowego
Budowa i skład
- Ośrodkowy układ nerwowy, którego tworzą:

  • Mózgowie
    a) rdzeń przedłużony
    b) tyłomózgowie
    c) śródmózgowie
    d) międzymózgowie
    e) kresomózgowie (płat czołowy, ciemieniowy, potyliczny, skroniowy)
  • Rdzeń kręgowy
    Ośrodkowy ukł. Nerwowy zbudowany jest z dwóch istot szarej i białej, którą tworzą włókna nerwowe, a szarą komórki nerwowe. W rdzeniu kręgowym istota szara znajduje się w centrum i otoczona jest istotą białą, w mózgu jest odwrotnie. Zadaniem tego układu jest harmonizowanie procesów życiowych organizmu, kiedy do niego docierają pobudzenia w postaci informacji.  

- Obwodowy układ nerwowy (nerwy obwodowe)
W skład obwodowego ukł. wchodzi 12 par nerwów czaszkowych i 31 par nerwów rdzeniowych.
Układ ten dzieli się na ukł.somatyczny, który odpowiada za kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, kieruje czynnościami mięśni szkieletowych oraz na ukł. wegetatywny odpowiadający za pracę narządów wewnętrznych i przemianę materii działa on niezależnie od woli, układ ten składa się z ukł. współczulnego (sympatyczny) oraz przywspółczulnego (parasympatyczny). Pierwszy działa w sytuacjach stresowych, odpowiada za: rozszerzenie źrenic, przyśpiesza akcję serca natomiast drugi działa odwrotnie spowalniając akcję serca oraz zwężając źrenice, pracuje podczas snu.
 

  • Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD)
  • Stwardnienie Rozsiane (SM)
  • Udar Krwotoczny
  • Udar Niedokrwienny
  • Stwardnienie Zanikowe Boczne
  • Parkinsonizm
  • Alzheimer

 

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji ?

Powodów jest naprawdę wiele. Rehabilitacja może być potrzebna w przypadku choroby, przebytych urazów i rekonwalescencji.
W takich przypadkach wsparcie fizjoterapeuty pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.


Moimi atutami są indywidualne podejście do pacjenta oraz wiedza i doświadczenie, dzięki którym masz pewność, że twój problem zostanie odpowiednio zdiagnozowany.
Odzyskaj sprawność i zacznij żyć pełnią życia!