Adres:
os. Mazurskie 37, 11-700 Mrągowo
Telefon:
+48 601-174-683

Wizyty domowe

Realizuję terapie w Państwa domach

Skontaktuj się ze mną!

mgr Fizjoterapeuta NDT-Bobath
Michał Kościuczuk

 

Zaburzenia Napięcia Mięśniowego występują gdy układ nerwowy wysyła informacje, które niedostatecznie lub nadmiernie na niego reagują. Obniżone napięcie mięśniowe często występuje u niemowląt, ale także dzieci starszych. Zauważyć to można, gdy malucha ciało jest "luźne", a dokładnie dotyczy to jego wiotkich mięśni. Obserwując w tym okresie zachowanie dziecka uwidacznia się wtedy, że jest one ciche, rzadko płacze nie bawi się swoimi rączkami, nie dźwiga nóżek w kierunku buzi, ssanie jest nieprawidłowe  nie interesują go zabawki znajdujące się w jego pobliżu i ich nie chwyta. Występuje u niego słabe wodzenie wzrokiem za przedmiotem, leży długo w jednej pozycji, nie lubi przewracania z brzuch na plecy i odwrotnie. W czasie siadu jest nie stabilne i wymaga pomocy rodziców, by utrzymać pozycję siedzącą.

Poszczególne czynności w etapie rozwoju takie jak np: unoszenie główki, podpory, obracanie się, siady, czworakowanie, stanie, chodzenie występuje później niż u rówieśników. Przyczynami obniżonego napięcia mięśniowego często są zaburzenia układu nerwowo-mięśniowego, zaburzenia genetyczne. Spowodowane jest to także zakażeniami ośrodkowego układu nerwowego, encefalopatia, niedotlenienia mózgu, krwawienia śródczaszkowe. Konsekwencjami obniżonego napięcia mięśniowego mogą być opóźnienia psychoruchowe za czym idą różnego rodzaju wady postawy. Dziecko ma trudności w wykonaniu zwykłych czynności w ciągu dnia, gdyż wzorce, których się nauczył niestety nie pozwalają mu na prawidłowe funkcjonowanie. Rehabilitacja dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym ma na celu zmienić patologiczne wzorce prawidłowe oraz znormalizować napięcie mięśni, by dziecko lepiej mogło pokonywać trudności wynikające z nieodpowiedniego napięcia mięśni.
  
Jeżeli mówimy o wzmożonym napięciu mięśniowym, którego przyczynami są np: sposób przebiegu okresu ciąży, a także uwarunkowania genetyczne, małe niedotlenienia mózgu, wtedy może pojawić się u dziecka podniesienie tonusu mięśniowego. Objawem tego zazwyczaj jest nadmierne odchylanie główki do tyłu, częste prężenie się w czasie przyjmowania pokarmu, występują duże opory ze strony dziecka, gdy jest ubierane, nie chce ono zginać nóżek oraz rączek (kkg), dość często wygina się w tzw. "banana", zaciska rączki w piąstki, jedna ze stron ciała jest bardziej napięta, dziecko takie może często krzyżować nóżki. Te zachowania ruchowe potrzebują interwencji rehabilitanta, gdyż złe nawyki ruchowe mogą pozostać w dalszym etapie rozwoju, będzie to widoczne i może się utrwalić co spowoduje nieprawidłowy rozwój dziecka, któremu będą towarzyszyć wady postawy, lub opóźnienia ruchowe.
 

  • Wzmożone napięcie mięśniowe
  • Obniżone napięcie mięśniowe

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji ?

Powodów jest naprawdę wiele. Rehabilitacja może być potrzebna w przypadku choroby, przebytych urazów i rekonwalescencji.
W takich przypadkach wsparcie fizjoterapeuty pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.


Moimi atutami są indywidualne podejście do pacjenta oraz wiedza i doświadczenie, dzięki którym masz pewność, że twój problem zostanie odpowiednio zdiagnozowany.
Odzyskaj sprawność i zacznij żyć pełnią życia!